چگونه می شنویم:
همانطور که می دانید حس شنوایی یکی از شگفت انگیز ترین حواس بشر به شمار می آید. به کمک حس شنوایی است که می توانیم با محیط اطرافمان ارتباط برقرار کنیم و از شنیدن لذت ببریم. علاوه بر این گوش ها در ایجاد حس تعادل نیز نقش بسزایی دارند. درک ناخودآگاه وضعیت بدن در فضا به ما این امکان را می دهد تا بدون زمین خوردن بایستیم و حرکت کنیم. حال برای آشنایی با افت شنوایی بهتر است تا ابتدا با نحوه شنیدن آشنا شویم. به راستی فرآیند شنوایی و شنیدن گوش به چه صورت است؟

فرآیند شنوایی گوش اندام خارق العاده ای است که به سادگی امواج صوتی در هوا را به اطلاعاتی در مغز و یا احساساتی در قلب تبدیل می کند. گوش می تواند صداهایی بسیارضعیف تا بسیار بلند را بشنود. گوش می تواند بلندی صدا، بعد مسافت و جهت دقیق صدا را به طرز شگفت انگیزی تشخیص دهد. گوش دارای اندامهای مجزای شنوایی و تعادل است که صداهای دنیای اطراف و اطلاعاتی درباره حرکت را تشخیص می‌دهد. اندام حسی داخل گوش ، اشکال متفاوت اطلاعات را به صورت ایمپالسهای عصبی برگردانده تا از طریق اعصاب به قسمتهای مختلف مغز (به منظور تجزیه و تحلیل اطلاعات) ارسال شود. توانایی ما در تشخیص اصوات و استفاده از اطلاعات ، درباره تعادل در زمان نوزادی و کودکی شکل می‌گیرد. برای اطلاعات بیشتر با ساختمان و عملکرد گوش آشنا شوید.

درباره کم شنوایی

بسیاری از مردم جهان دچار میزانی از افت شنوایی هستند و افت شنوایی به انواع مختلفی وجود دارد. به مرور زمان افت شنوایی ممکن است بر گفتار و نوع ارتباط شما با دیگران تاثیر منفی بگذارد. بنابراین با عدم درمان افت شنوایی ممکن است رفته رفته آسیب فیزیکی به آسیب روانی منجر شود. به همین دلیل است که یافتن سریع راه کار شنوایی مساله ای بسیار با اهمیت است.
اگر دچار افت شنوایی هستید اصلا نگران نباشید شما تنها کسی نیستید که با این معضل مواجهید شما یکی از 500 میلیون نفر در سراسر جهان هستید. در اکثر کشورها از هر 6 نفر یکی دچار میزانی از آسیب شنوایی است. اما لازم است بدانید که انتخاب سمعک مناسب ارتباطات تقریبا 90% افراد کم شنوا را بهبود بخشیده است. این بدان معناست که نیازی به نگرانی نیست برای شما هم راه کاری مناسب وجود دارد.